7 C
Скопје

За последните шест недели во светот од ковид-19 умреле половина милион луѓе

Во САД досега умреа 404.218 од коронавирус, а во Бразил над 208.000.

Половина милион луѓе умреле од последиците на коронавирусот во светот само во последните шест недели,  покажуваат последните податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс” во Вашингтон.

Според универзитетот, на почетокот на пандемијата за ваквите бројки на жртви од Ковид-19 требало да минат цели шест месеци, пренесе Си-Ен-Ен.

Во САД досега умреа 404.218 од коронавирус, а во Бразил над 208.000.

Во Индија и Мексико, според универзитетот во Вашингтон, од инфекцијата на коронавирусот фатален крај имале над 100.000 луѓе, во Велика Британија приближно 90.000, а од синоќа во Франција над 70.000.

Повеќе од 50.000 жртви на Ковид-19 се регистрирани уште и во Италија, Русија, Иран и Шпанија.

Стапките на смртност во многу земји во Европа и Северна Америка почнаа нагло да растат во ноември минатата година.

Прочитајте и...  Тајланд го промовира конопот како нов поттик за економијата

Поврзани вести

Царовска: Компаниите се подготвени да ги отворат своите врати за пракса на средношколците

Слободен печат

Приведен тетовец кој со возило удрил во возач чие возило било во дефект

Слободен печат

Ќамили: Mладите во Движењето БЕСА имаат целосен опсег на дејствување

Дестан Јонузи

Јалдз Веапоска за „Слободен печат“: Лекарска комора да ми каже каде точно се моите извадени матка, бубрег и јајник!

Мирослава Бурнс

Македонците со бугарски пасоши можат да се вакцинираат во Бугарија

Слободен печат

Затворени угостителски објекти во Радовиш и во Кичево

Слободен печат

Остави Коментар