За неносење маска 680 казни во изминатото деноноќие

epa08400054 A man wearing a protective mask riding his bicycle passes by a monument of the late Yugoslav communist president Josip Broz Tito in front of a high school named after him in Skopje, Republic of North Macedonia, 04 May 2020. People from various parts of former Yugoslavia are marking the 40th death anniversary of Josip Broz Tito who died on 04 May 1980. However, due to coronavirus, all events to celebrate Josip Broz Tito 40th death anniversary are canceled in North Macedonia. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Во текот на изминатото деноноќие (23/24септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид -19.

Видео на денот