-9 C
Скопје

„За народот херој, за судот криминалец“: Владимир убил педофил за да спаси деца, добил осум години затвор

Владимир Санкин од Русија е осуден на осум години затвор откако го убил Владимир Зајцев (54), кој се обидел сексуално да нападне две деца.

Санкин е обвинет дека му нанел тешки телесни повреди на Зајцев, кој претходно бил осудуван заради педофилија, од кои подоцна тој починал. Настанот се случил во јануари минатата година, по што момчето (14) кое успеало да побегне од напаѓачот, истрчало до Владимир, кој шетал и му побарал помош.

Момчето рекло дека мажот го намамил него и неговиот другар во стан каде потоа им се заканувал со секира и ги натерал да се соблечат голи. Владимир, кога го слушнал тоа, со детето се стрчал накај станот каде Зајцев ги држел децата, го извлекол педофилот на улица и брутално го претепал. Од здобиените повреди, Зајцев починал во возилото на Итната помош.

Прочитајте и...  ММФ: Глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни заради пандемијата

Подоцна се дознало дека жртвата била претходно осудувана заради силување на дете. За време на судењето Владимир рекол дека немал намера да го убие човекот, туку само сакал да ги спаси децата.

Русите сметаат дека Владимир е херој, заради што и покренале петиција за да се ослободи. Сепак, судот не смета дека неговиот чин е херојски и тој денеска е осуден на казна затвор од осум години.

Извор: Србијаданас

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар