За Наоми Осака заврши сезоната

Осака нема плоанира да се посвети на менталното здравје/септември 2021 година/ фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Јапонската тенисерка Наоми Осака соопшти дека нема да настапи на претстојните турнири во Чикаго и во Индијан Велс бидејќи ќе направи „планирана пауза од тенисот“.

Последен меч кој го одигра Осака беше во третото коло на УС Опен кога загуби од Лејла Фернандез која потоа стигна и до финалето. По поразот од Фернандез, Осакла најави дека ќе земе одмор од тенисот бидејќи сака да се посвети на менталното здравје.

Претходно, Осака која стана првата тенисерка која го запали олимпискиот оган, на Игрите во Токио загуби во второто коло.

Наоми Осака која има само 23 години, досега освои седум титули, од кои четири се грен слем титули. Осака по два пати победи на Австралија опен (2019 и 2021) и УС Опен (2018 и 2020).

Видео на денот