10 C
Скопје

ЗА ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИТЕ: Како се прославуваше Денот на младоста во бивша Југославија (ВИДЕО)

За време на бивша Југославија, 25 мај се славел како Ден на младоста, а на овој ден се одбележувал и роденденот на претседателот Јосип Броз Титот.

Иако тој бил роден на 7-ми мај, сепак на овој ден целиот народ го прославувал покрај Денот на младоста и неговиот роденден.

Постарите генерации сега со носталгија се потсетуваат за тоа како изгледале прославите на овој ден.

Во прилог погледнете како се славел 25 мај во просоториите на бивша Југославија:

Прочитајте и...  Направен исчекор во обидите за одблокирање на Собранието

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар