ЗА ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИТЕ: Како се прославуваше Денот на младоста во бивша Југославија (ВИДЕО) - Слободен печат

ЗА ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИТЕ: Како се прославуваше Денот на младоста во бивша Југославија (ВИДЕО)

За време на бивша Југославија, 25 мај се славел како Ден на младоста, а на овој ден се одбележувал и роденденот на претседателот Јосип Броз Титот.

Иако тој бил роден на 7-ми мај, сепак на овој ден целиот народ го прославувал покрај Денот на младоста и неговиот роденден.

Постарите генерации сега со носталгија се потсетуваат за тоа како изгледале прославите на овој ден.

Во прилог погледнете како се славел 25 мај во просоториите на бивша Југославија:

Прочитајте и...  Европскиот парламент го потврди излезот на Велика Британија од ЕУ

Прочитај повеќе

Силите на САД минатата година во Авганистан фрлиле 7.423 бомби

Слободен печат

На Народната библиотека во Белград осамнаа нацистички и расистички графити

Слободен печат

Ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Тачи

Слободен Печат

Грета поднесе пријава за да си го заштити името и движењето од комерцијална злоупотреба

Слободен печат

Трамп разговараше со Си Џинпинг за коронавирусот

Слободен печат

Како Кинезите со шифрирани пораки ја избегнуваат интернет-цензурата за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

1 × one =

Прочитај повеќе

Објавена снимка од хеликоптерот на Коби пред да сруши (ВИДЕО)

Слободен Печат

Европскиот парламент го потврди излезот на Велика Британија од ЕУ

Слободен печат

Британец во Вухан може да се врати дома, но неговата сопруга мора да остане во Кина

Слободен печат

Русковска по обвинувањата од Боки 13: Сите што имаат докази за нешто да ги достават до МВР

Слободен Печат

Без струја утре ќе останат делови од Аеродром, Кисела Вода, Сопиште, Илинден и Студеничани

Слободен Печат

Макрон го обвини Ердоган: Турција ги крши ветувањата за Либија

Слободен Печат