За инспирација и за одважност: Ова е најубавата боја за коса на сезоната, и Клеопатра ја обожавала (ФОТО)

Кога ќе се одлучите за промена на бојата на косата, тоа што може да ви зададе маки е токму вистинската нијанса. Сигурно дека изборот ќе го направите сами или со помош на фризерите, но треба да знаете и која е најубавата боја сезонава.

Оваа боја оди одлично со скоро сите фризури, а дури и Клеопатра ја обожавала.

За да добие една унца виолетова боја, нејзините робови потопувале во вода 20.000 „пурпура“ полжави цели десет дена.

Леонардо да Винчи верувал во нејзината посебност. Сметал дека многу влијае на моќта за медитацијата и дека го подобрува квалитет на медитацијата ако се реализира под виолетово светло.

Виолетовата боја симболизира моќ, изобилие и амбиции. Со виолетовата се поврзуваат мудроста, достоинството, независноста, креативноста, таинственоста…

Според теоријата за бои, виолетовата во детска соба помага во развивање на фантазијата. Ричард Вагнер ги компонирал своите опери во соба обоена со виолетова боја, тоа била негова боја за инспирација.

View this post on Instagram

if looks could kill baby

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат