За едно деноноќие во Германија регистрирани се 6000 новозаразени со коронавирус

Бројот на заразени со новиот коронавирусот во Германија изнесува 42.228 лица, што е за 5.780 повеќе од вчера. Од Вирусот досега починаа 253 лица, соопшти Институтот „Роберт Кох”.

Горниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот го одобри владиниот пакет мерки за ублажување на економските последици од пандемијата на коронавирусот, во вкупен износ од 750 милијарди евра. Со тоа е завршена забрзаната собраниска процедура за усвојување пакетот мерки. Бундестагот го одобри пакетот од германската Влада во средата.

Сеопфатните мерки вклучуваат кредитни гаранции за помош на економијата, директна финансиска помош за малите и средните претпријатија и помош за здравствениот систем

Прочитајте и...  ЦЈЗ-Куманово од 19 заболени, 17 се од општина Липково

Прочитај повеќе

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат

Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

Марина Дамческа

Уште едно убиство во САД: Полицаец уби демонстрант со пет куршуми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

МИА Агенција

Захарова предупредува: САД подготвуваат незаконска инвазија на Венецуела

Слободен печат

Д-р Даниловски: Собиранка е собиранка, во затворенo ризикот е поголем отколку на отворено

Слободен печат

ЦДЦ: Ковид-19 и сезонскиот грип ќе бидат големо оптоварување за здравствениот систем на САД

Слободен печат

Петровска: Ќе беше неодговорно ако поттикнев раздор во полицијата

Слободен печат

Градоначалничката на Вашингтон бара повлекување на Националната гарда од главниот град

МИА Агенција