За два месеци во гостиварско 160 лица го прекршиле полицискиот час

Изминативе два месеци, полицијата во гостиварско открила 160 лица кои го прекршиле полицискиот час. За неносење на заштитни маски санкционирани се 80 гостиварци.

Од воведувањето на полицискиот час, заклучно со вчера (28 мај) СВР Тетово поднело вкупно 121 кривична пријави против 156 сторители. За изминативе два месеци биле изготвени и четири писмени известување.

– Пријавените лица не ја почитувале владината одлука за ограничено движење на гостиварското подрачје и сториле кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија” или кривично дело„ „пренесување заразна болест”, изјави за МИА, Марјан Јосифоски портпаролот на СВР Тетово.

Недисциплина е регистрирана и кога станува збор за носењето на заштитна опрема. Па така изминативе два дена во гостиварскиот регион откриени и законски санкционирани се 80 физички лица.

Прочитајте и...  Крвнички убиена жена од Шуто Оризари

Тие според СВР Тетово не ја носеле потребната заштитна опрема. Најголемиот број од нив биле без маски во возила во случаи кога е задолжителна, на отворен простор и лица кои се однесувале спротивно на владината уредба со која е регулирано носењето на заштитна опрема.

Прочитај повеќе

Охриѓанец затаил данок во висина од над два милиона денари

Слободен печат

Жител на Кочани нападнал малолетници и со метална цевка се заканувал на полицајци

Слободен печат

Две лица повредени во пожар во Визбегово (ФОТО)

Слободен печат

Тело на мртва жена најдено во стан во Велес, соседите пријавиле непријатна миризба

Слободен печат

Нападната полициска службеничка која извршувала службени задачи

Слободен печат

Штипјанец заврши во станица откако да нападнал својата сопруга

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Млад возач тешко повреден во сообраќајна несреќа

Дете од Скопје повредено во сообраќајка

Загина моторџија во Тетовско

Крвнички убиена жена од Шуто Оризари

Горан Наумовски

Поради долг тетовец нападат со вила

Слободен печат

Мајка и ќерка нападнати од лице вработено како обезбедување во Сити мол

Слободен печат