За диплома – 10 дрвца

Со новиот закон сите средношколци и студенти на Филипини се обврзани да засадат најмалку 10 дрвја пред да го завршат своето образование. Властите се надеваат дека законот ќе придонесе во борбата со климатските промени.

CNN пренесува дека садниците ќе одговараат на климата на ова подрачје, а најпосакувани за садење се автохтоните видови. Дрвјата ќе се садат во постоечки шуми, заштитени подрачја, воени подрачја, напуштени рударски места.

Предлог законот, кој го претставил конгресменот Гари Алехано, има за цел промовирање на меѓугенерациската одговорност за заштита на животната средина. Се претпоставува дека ако легислативата се спроведува како што треба, може да резултира со 525 милијарди засадени дрвја по генерација. Додал и дека овие стебла ќе станат живо наследство на учениците и срудентите за идните генерации.

Прочитајте и...  Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Филипини е една од земјите со најуништени шуми, со вкупна шумска маса од 70 проценти, која се намалила на 20проценти во текот на 20 век. Нелегалната сеча останува проблем за оваа држава, а недостатокот на дрвја во некои области го зголемува ризикот од поплави и лизгање на земјиштето.

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат