1.1 C
Скопје

За 24 часа, во скопските ковид центри се хоспитализирани 36 пациенти, а вкупно се лекуваaт 306

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 306 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 12 приеми,  во ковид – центарот во ГОБ „8 Септември”15 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника девет во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 36 оздравени пациенти.

На Кожната клиника во ковид – центарот се лекуваат 17 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 19 пациенти со симптоми на коронавирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 15 пациенти, на Клиниката за очни болести шест пациенти, а на ОРЛ 16 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 23 пациенти.

Прочитајте и...  Времето денеска облачно со врнежи од дожд и снег

Во ГОБ „8 Септември” има вкупно 92 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 76 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 22 пациент.

Вкупно 306 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 122 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка, стои во соопштението.

Прочитајте и...  Петров: Следува петти пакет мерки, 2021 е година за рестарт на македонската економија

Поврзани вести

Одобрена годишната Програма за изградба и реконструкција на патишта: Четири милијарди денари повеќе за инвестиции во споредба со лани

Слободен печат

Владата со низа предлог одлуки за именувања: Никола Поповски меѓу неизвршените членови во Советот на НБРМ со мандат од 7 години

Слободен печат

Универзитетот Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

И.И.

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Португалија ја претстави агендата за време на претседателството со ЕУ: Преговарачката рамка за С. Македонија меѓу приоритетите

Слободен печат

Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Слободен печат

Остави Коментар