За 1,3 милиони евра две компании ќе го чистат Скопје од снег – Слободен печат
ВестиЕкономија

За 1,3 милиони евра две компании ќе го чистат Скопје од снег

На тендер беа избрани фирмите кои ќе бидат ангажирани за чистење на улиците во зимски услови.

Град Скопје склучи договор со две компании со вкупна вредност од 85.762.400 денари или околу 1,3 милиони евра, а кои ќе бидат ангажирани за чистење на улиците во зимски услови.

Откако беше распишан тендер за ангажирање на специјални возила со соларка и плуг за зимско одржување на сообраќајници на територија на Град Скопје, градските власти ги прифатија понудите на „Аполо инженеринг“ ДООЕЛ експорт-импорт и „КИ-ЕМ“ ДООЕЛ експорт-импорт Скопје.

Според информациите објавени на Електронскиот систем за Јавни набавки, првиот договор вреден 64.900.000 денари или околу еден милион евра е склучен со друштвото за производство трговија и услуги „Аполо инженеринг“ ДООЕЛ експортимпорт.

Додека вториот договор е вреден 20.862.400 денари или околу 339.000 евра и е склучен со друштвото за промет на големо и мало, застапување, посредување и реекспорт „КИ-ЕМ“ ДООЕЛ експорт-импорт Скопје.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close