За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Експресните тестови го детектираат вирусот, а не антителата, што значи дека ќе се знае дека пациентот кој е позитивен во моментот е носител на вирусот, а не дека го прележал.

Министерството за здравство наскоро ќе воведе експресни тестови што за 10 до 15 минути покажуваат дали некој е носител на вирусот ковид-19. Станува збор за тестови што го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски апарат. Од Министерството за здравство за ,,Слободен печат“ појаснуваат дека подготовките за набавка се во последна фаза.

– Тие тестови ќе бидат дистрибуирани пред сè во болниците и во соработка со Центрите за јавно здравје веројатно и на граничните премини. Во болниците ќе се овозможи многу брз резултат на пациентите што доаѓаат во итна состојба или, пак, на оние на кои им е потребна некаква интервенција. При нивната употреба нема да има потреба од лабораториски апарат, а вработените за 10 до 15 минути ќе знаат дали пациентот е позитивен или негативен. Со тоа точно ќе се знае дали пациентот треба да биде упатен по патеката за корона позитивни пациенти во делот на болниците – појаснуваат од Министерството за здравство.

Прочитајте и...  Левица го осуди однесувањето на градоначалникот Шилегов кон пожарникарите

Истите експресни тестови ќе се употребуваат и на граничните премини, за на премините да се детектираат и евентуално да се изолираат сомнителни лица или групи што доаѓаат од странство.

И досега во две клиники, на Гинеколошко акушерската и на Инфективната клиника, имаше брзи тестови, околу 3.000 на број, кои се користеа исклучиво за итните пациенти пред пораѓање или пред итна хируршка интервенција, а резултатот го даваа за 45 минути. Со новите тестови, што даваат уште побрзи резултати, ќе може да бидат тестирани поголем број граѓани, а притоа чекањето ќе биде пократко, како и трошоците, со оглед на тоа што не е потребно да се набавува никаква апаратура и да се чека за испорака, нешто што во корона-кризата се покажа како проблем поради рестрикциите на царините и застојот при транспортот.

Прочитајте и...  Нов лидер по стапката на заразени со ковид-19 на 100.000 жители во ЕУ: Белгија ја потисна Чешка од врвот

Експресните тестови го детектираат вирусот, а не антителата, што значи дека ќе се знае дека пациентот кој е позитивен во моментот е носител на вирусот, а не дека го прележал. Тестирањето ќе се врши врз земен брис, а се употребува мала плочка и целата постапка не бара ниту голема експертиза.

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар