За 10 години потрошија 700 милиони евра, а се борат за опстанок!

Освоени 14 бодови од 15 натпревари и моментно 18. место во најсилната англиска фудбалска лига, што беше причина досегашниот менаџер Марко Силва да добие отказ.

Евертон во последните 10 години на засилувања, барем на хартија, потроши 700 милиони евра, но никаков напредок не беше направен во изминатата деценија.

Само минатото лето на нови играчи „карамелите“ искешираа 120 милиони евра. Како голема „утка“ се наведува доведувањето на Мојз Кин кој беше платен 27.5 милиони евра, а сеуште не постигнал ниту еден гол.

Најголемиот успех беше направен пред шест години. Тогаш, Евертон во Премиер лигата заврши на шестото место и обезбеди пласман во осминафиналето на Лига Европа.

Еве една интересна споредба, Тотенхем во истиот период вложи двојно помалку пари, изгради нов стадион, се најде во Топ 6, а минатата сезона играше и финале во Лигата на шампионите.

Прочитајте и...  Која екипа има најголеми шанси да ја освои Лига Европа? (ФОТО)

Ниту креаторот на шампионската генерација на Лестер сити, Стив Волш, не беше од корист. Ужасно беа потрошени 180 милиони евра на Сандро Рамирез, Клаасен, Џенк Тосун и Волкот.

После заминувањето на Роберто Мартинез и на клупата се редеа промашувања. Ниту Роналд Куман, ниту Марко Силва не се покажаа како вистински решенија.

„Сол на раната“ се и последните успеси на градскиот ривал Ливерпул кој стана европски шампион.

Фановите на Евертон се надеваат дека со новиот стадион кој треба да биде завршен до 2023. година ќе има подобри денови за овој клуб.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат