„Whatsapp“ ќе престане да работи на многу телефони, проверете дали и на вашиот - Слободен печат

„Whatsapp“ ќе престане да работи на многу телефони, проверете дали и на вашиот

Од „Whatsapp“ порачуваат дека овој селективен избор на уреди на кои апликацијата ќе работи е неопходен за да се обезбеди сигурноста на корисниците.

Популарната апликација за размена на пораки „WhatsApp“ ќе има големо ажурирање, кое ќе овозможи нејзина употреба на многу модели на мобилни телефони. Старите верзии на Андроид и иОС оперативни системи нема веќе да имаат пристап на оваа апликација од 1 февруари, додека оние малку преостанати „Windows“ телефони веќе ја изгубија поддршката.

Од „Whatsapp“ порачуваат дека овој селективен избор на уреди на кои апликацијата ќе работи е неопходен за да се обезбеди сигурноста на корисниците. Тие ги советуваат корисниците оперативните системи на своите телефони да ги ажурираат на најновите верзии.

Од таму порачуваат и дека после 31 јануари „во некој момент одредени функции на апликацијата ќе престанат да работат“, затоа што веќе нема да се работи на развој на апликацијата за старите верзии на оперативни системи.

Затоа се препорачува користење на понови верзии на иОС или Андроид оперативни системи, за да би можела апликацијата да се користи, пренесува Индепендент.

Оваа промена ќе ги опфати сите Андроид телефони со оперативен систем кои користат верзии постари од 4.0.3, која е позната како „Ice Cream Sandwich“ и потекнува од 2011 година.

Од крајот на јануари, „WhatsApp“ нема да работи ниту на ајфон телефони кои користат оперативен систем иОС 8 или постара верзија. Епл иОС 9 го претставија во 2015 година, што значи дека оние кои имаат ајфон 6с или понов модел нема да имаат грижа.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Муабет

Слободен печат

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Остави Коментар

17 + 20 =

Прочитај повеќе

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков