„Whatsapp“ ќе престане да работи на многу телефони, проверете дали и на вашиот

Од „Whatsapp“ порачуваат дека овој селективен избор на уреди на кои апликацијата ќе работи е неопходен за да се обезбеди сигурноста на корисниците.

Популарната апликација за размена на пораки „WhatsApp“ ќе има големо ажурирање, кое ќе овозможи нејзина употреба на многу модели на мобилни телефони. Старите верзии на Андроид и иОС оперативни системи нема веќе да имаат пристап на оваа апликација од 1 февруари, додека оние малку преостанати „Windows“ телефони веќе ја изгубија поддршката.

Од „Whatsapp“ порачуваат дека овој селективен избор на уреди на кои апликацијата ќе работи е неопходен за да се обезбеди сигурноста на корисниците. Тие ги советуваат корисниците оперативните системи на своите телефони да ги ажурираат на најновите верзии.

Од таму порачуваат и дека после 31 јануари „во некој момент одредени функции на апликацијата ќе престанат да работат“, затоа што веќе нема да се работи на развој на апликацијата за старите верзии на оперативни системи.

Прочитајте и...  Ниту цврстите гради без градник не успеаа да го тргнат вниманието од „изгужваниот“ стомак на Кејти Холмс! (ФОТО)

Затоа се препорачува користење на понови верзии на иОС или Андроид оперативни системи, за да би можела апликацијата да се користи, пренесува Индепендент.

Оваа промена ќе ги опфати сите Андроид телефони со оперативен систем кои користат верзии постари од 4.0.3, која е позната како „Ice Cream Sandwich“ и потекнува од 2011 година.

Од крајот на јануари, „WhatsApp“ нема да работи ниту на ајфон телефони кои користат оперативен систем иОС 8 или постара верзија. Епл иОС 9 го претставија во 2015 година, што значи дека оние кои имаат ајфон 6с или понов модел нема да имаат грижа.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Нова Година

Слободен печат

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат