Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

– Ова се само обиди да се предизвикаат судири меѓу српскиот народ и да се урне, понижи и уништи српската држава, изјави Вулин за ТВ Пинк. 

Насилните протести во Белград имаат една цел, а тоа е државен удар и земјата мора да одговори на соодветен начин, изјави српскиот министер за одбрана Александар Вулин во вечерашното телефонско вклучување за ТВ Пинк, порачувајќи дека силата на законот мора да го спречи насилството.

Тој истакна дека ова што се случува вечерва во Белград, Нови Сад и другите градови во Србија, како и тоа што се случуваше вчера, е обид за предизвикување граѓанска војна.

– Државата Србија ќе победи. Да го зачуваме владеењето на законот и на правото, како и политичката и секоја друга стабилност. Оние кои се обидуваат да го уништат се она кое го граделе претходните генерации мораат да знаат дека ќе се соочат со јасен одговор од државата, нагласи министерот за одбрана.

Прочитајте и...  Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Вулин смета дека „овие собири се добро подготвени и организирани и освен насилство и обид за државен удар немаат друга цел. Тука не станува збор за вонредната состојба, ниту мерките на Кризниот штаб, туку само обид да се дојде на власт со насилство”.

– Ова се само обиди да се предизвикаат судири меѓу српскиот народ и да се урне, понижи и уништи српската држава, изјави Вулин за ТВ Пинк.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат