Вулин: Да им се забрани влез во Србија на црногорските пратеници што гласаа дека во Сребреница имало геноцид

epa06879839 A mourning women sits between gravestones on the Potocari Memorial Center in Srebrenica, Bosnia and Herzegovina, 11 July 2018. A group of 35 victims of the war crime massacre, which were transferred from a mortuary in the central Bosnian town of Visoko, will be buried on the city's Potocari Memorial Center on the occasion of the 23rd anniversary of the massacre on 11 July 2018. Bosnian Serb soldiers massacred 8,372 Bosnian Muslim men after capturing the former Bosnian Muslim enclave in Srebrenica on 11 July 1995 during the war in Bosnia and Herzegovina from 1992 to 1995. EPA-EFE/JASMIN BRUTUS

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин изјави дека ќе побара забрана за влез во Србија за оние кои во црногорскиот Парламент гласале за Резолуцијата за геноцид во Сребреница.

– Претседателот Вучиќ не е човек кој забранува, но ќе побарам од него да им се забрани влез во Србија на оние кои гласаа за резолуцијата. Своите семејства кои се добро распоредени низ Белград, нека ги гледаат во Црна Гора, напиша Вулин во соопштението.

Според него, оние кои во црногорскиот Парламент гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница „се откажале од Србите”.

– Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ последен пат ги разочара Србите, по овој срам веќе ништо од него не може да не разочара, оцени Вулин.

Собранието на Црна Гора вчера усвои Резолуција за геноцид во Сребреница, а министерот за човечки и малцински права Владимир Лепосавиќ е сменет на предлог на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ, поради изјавите во кои го „релативизирал геноцидот во Сребреница”.

Видео на денот