Вујовиќ: Загубивме добиен натпревар

веселин вујовиќ
Според Веселин Вујовиќ подобро е тој да си замине од РК Вардар 1961/ фото: Слободен печат - Драган Митрески

Ракометарите на Вардар годината во Лигата на шампионите ја завршија со пораз на гостувањето кај ППД Загреб од 23:22 и ова е седма нула по ред за „црвено-црните“ во елитното натпреварување.

Со поразот Вардар падна на седмото место во групата А, додека ППД Загреб сега е шести со бод повеќе.
Техничките грешки повторно беа кобни за вардарци, смета тренерот Веселин Вујовиќ кој на прес-конференцијата по натпреварот рече и дека неговите играчи загубија добиен натпревар.

– Загубивме добиен натпревар, грешевме кога не смеевме да грешиме. Честитки за Загреб за важната победа во овој тежок и грд натпревар. Игравме доста лошо, не знам зошто е така, дали е тоа една голема тензија, и тоа е за подлабока анализа. За седум дена чека важен натпревар против Еурофарм Пелистер. Се плашам дека овој пораз може да создаде негативен ефект кај моите играчи. Седум меча немаме победа, против сите играме добро, но бодовите се впишуваат кај други на крај. Се надевам дека ќе имаме подобри игри понатаму и ќе се пласираме во следниот круг, што е цел на нашата екипа, а на Загреб му посакувам се најдобро – изјави Вујовиќ.

Видео на денот