Вујовиќ: Само еден човек може да го спаси Вардар

Поранешниот тренер на Вардар и на македонската ракометна репрезентација, Веселин Вујовиќ, во подкастот за специјализираниот ракометен сајт „Балкан Хендбол“ открива дека повторно бил на чекор до камбек во Скопје и ја искористи можноста да ја искоментира состојбата во која се наоѓа Вардар.

Сергеј Самсоненко вложи многу пари, направи многу работи, тоа ќе остане засекогаш, но лошо е што истовремено покажа дека колку високо може да оди ракометот и ниско да падне во период од седум-осум години. Играчите се тука, сите се борат, но тоа нема уште долго да трае. Веќе ниту еден сериозен играч од Европа нема да дојде во Вардар. Пак ќе се врати времето кога јас бев тренер, ќе играат ракометари од Србија, Хрватска и Црна Гора, од некоја африканска земја. Ќе биде тоа тешко за публиката, затоа што сега ќе треба да се гледаат натпревари со екипи како Пелистер и Пролет, а претходно во салата ги гледале Барселона, Веспрем, Кил и други гиганти“, вели Вујовиќ.

Прочитајте и...  Бекам донесе две ѕвезди на Јувентус во својот Мајами

Славниот ракомет смета дека спасот на Вардар го гледа само во еден човек, поранешниот претседател, Михајло Михајловски.

„Вардар стана европски тим, освои две европски титули и ретко кој може да се пофали со тоа, а може да го снајде судбината на Кометал. Единствен човек кој би можел да го спаси Вардар во моментов е Михајло Михајловски. Прашање е колку е способен во моментов и колку ќе сака да се нафати на такво нешто“, додава миленикот на Комитите.

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Слободен печат

Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

Слободен печат

Леви уште еднаш покажа дека е мајстор за преговори, овој пат го надмудри Реал Мадрид

Слободен печат

Надал и Лајовиќ ги помешаа пешкирите : Се надевам дека си негативен

Слободен печат

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат