Вујо мајсторе си оди од Словенија, на негово место доаѓа Душебаев

Веселин Вујовиќ наскоро може да ја напушти клупата на ракометната репрезентација на Словенија, пишува Екипа24. Според словенечкиот портал, постои можност Вујовиќ да добие отказ и пред стартот на Европското првенство иако минатата година потпиша нов договор со кој требаше да ја води репрезентацијата до Олимписките игри во Токио 2020 година.
Причина за ваквото размислување на челниците на Словенечкара федерација се серијата слаби резултати во последните две години, откако во 2017 година, Словенија го освои бронзениот медал на Светското првенство. Згора на тоа, популарниот Вујо мајсторе не е во добри односи со неколку клучни репрезентативци, и во јавноста се почесто во јавноста го изразува незадоволството од одредени ракометари.
Екипа24 шпекулира дека до крајот на годинава тој ќе ја напушти селекторската функција, а како главни фаворити за негови наследници се споменуваат Урош Зорман кој му е помошник во репрезентацијата и тренерот на Киелце, Талант Душебаев.
Прочитајте и...  Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат