Вујо и Загреб пред пласман на Ф4 во СЕХА-лигата

Во првите четвртфинални натпревари во СЕХА-лигата победи остварија Загреб и Мешков Брест.

Екипата на Загреб која ја предводи поранешниот селектор на Македонија и тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ, оствари голема победа од 21:25 на гостувањето кај Татран Прешов и со едната нога е веќе на завршниот Ф4 турнир.

Домашниот тим беше подобар противник само на почетокот од натпреварот кога поведе со 7:2, по што на теренот доминираа ракометарите на хрватскиот тим. Одлучувачки момент за победата беше серијата од 5:0 во второто полувреме.

Давид Мандиќ беше најпрецизен во редовите на Загреб со шест гола, а Хрстиќ, Гаџа и Шипиќ постигнаа по четири гола, додека кај домашниот тим, Педро Пачеко даде девет гола.

Предноста на домашниот терен ја искористи Мешков Брест кој со 30:28 го совлада Мотор Запорожје. Александер Шкурински со шест голови беше најпрецизен кај домашниот тим, додека во редовите на Мотор, Олексиј Ганчев даде шест голови.

Прочитајте и...  Трка со времето: Дали Роналдо ќе игра против Меси?

Утре ќе се играат и останатите два четвртфинални натпревари, во кои Вардар гостува во Хрватска (17 ч.) кај Нексе, додека унгарскиот Веспрем и гостува на Војводина.

Поврзани вести

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Остави Коментар