13 C
Скопје

Вујновиќ: Невнимателно користење антибиотици може да предизвика нова пандемија

Невнимателното воведување антибиотици и антивирусни лекови поради пандемијата на коронавирусот може да доведе до нова пандемија, која може да биде уште полоша, изјави денеска претставникот на Светската здравствена организација (СЗО) во Русија, Мелита Вујновиќ на прес-конференција, во пресрет на Светскиот ден на борбата против сидата.

– Тоа е многу важно прашање, антивирусни лекови и антибиотици. Ако не пиеме антибиотици внимателно, затоа што треба да ги користиме само кога лекарот ќе ги препише, додека сите лекари треба да бидат многу внимателни во проценката дали се потребни или не, можеме да се соочиме со уште полоша пандемија по коронавирусот, истакна Вујновиќ.

Таа додаде дека станува збор за пандемија на микроорганизми отпорни на антибиотици и антивирусни лекови.

Вујновиќ порача дека од витално значење е да се сфати дека коронавирусот ни даде поттик да ги преиспитаме нашите ставови за заразните болести.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Путин: Палатата не е моја, ви ги перат мозоците

Поврзани вести

ВИДЕО: Руската младина тотално „откачи“ на Тик Ток поради палатата на Путин: Објавата на Навални предизвика вистиска виртуелна треска

Илинка Иљоска

Од кандидат за премиер до наследник на Иџет Мемети: Насер Зибери избран за народен правобранител

Слободен печат

Димитров и Османи останаа без конкретен датум: Македонија не доби рок од Европската Комисија за анти-ковид вакцините

Слободен печат

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Остави Коментар