Вучиќ за апсењето на Путин доколку дојде во Србија: „Не ги уапсив ниту оние кои ги бараше Хаг“

Фото: Профимедиа

Српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства издаден од Меѓународниот кривичен суд изјави дека смета дека тоа е одлука која ќе има лоши политички последици, што ќе има лоши последици по човечките животи и што вели дека постои голема неподготвеност да се разговара за мир.

„Моето прашање е „сега го обвинивте за најголемите воени злосторства, со кого ќе разговарате сега“, изјави Вучиќ .

Тој праша дали Западот го чека поразот на Путин и колку долго ќе чека.

„Дали навистина мислите дека е можно да се победи Русија за еден месец, три месеци или една година“, додаде тој.

Вучиќ изјави дека „нема сомнеж дека целта на тие што го направиле ова е да му ја отежнат комуникацијата на Путин, за секој што разговара со него да биде свесен дека е обвинет за воени злосторства, да ја направат економската ситуација на Русија уште поголема.

На прашањето што би направила Србија како потписничка на Римскиот статут, со кој е основан Меѓународниот кривичен суд, во случај Путин да дојде во Србија, односно дали ќе го уапси и екстрадира, тој рече дека тоа е „бесмислено прашање, бидејќи „Јасно е дека Путин нема каде да оди се додека конфликтите траат“.

Тој додаде дека не ги уапсил ниту оние кои биле побарани од ад хок трибуналот, „што не е Меѓународниот кривичен суд“.

Меѓународниот кривичен суд во петокот издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за воени злосторства.

Како што соопшти МКС, Путин е наводно одговорен за военото злосторство илегална депортација и префрлање на населението (децата) од окупираните територии на Украина во Руската Федерација.

Злосторствата, наводно, биле извршени на окупираната територија на Украина најрано на 24 февруари 2022 година, наведува МКС на својата веб-страница.

„Постои причина да се сомневаме дека г. Путин сноси индивидуална кривична одговорност за горенаведените злосторства, бидејќи овие дела ги извршил директно, заедно со други и преку други, и затоа што не извршил контрола врз цивилните и воените подредени кои ги извршиле дејствијата, или дозволил да се наредат, и биле под негова контрола“, велат од МКС.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот