Вучиќ: Со отстранување на регистарските таблички, Приштина ги прекрши сите договори во врска со слободата на движење

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги обвини косовските власти дека, со менувањето на регистарските таблички, ги прекршиле сите договори за слобода на движење и дека тоа го направиле со најбруталниот упад на нивната полиција на северот на Косово.

 

Вучиќ на прес -конференцијата рече дека денес е „еден од најтешките денови за Српскиот народ во Косово и Метохија“ и нагласи дека ситуацијата е многу сериозна.

„Тешко е кога се занимавате со луѓе кои не се одговорни и чија единствена цел е како да ја прошират моќта, или моќта, а не како да направат нешто добро за граѓаните, а потоа е многу тешко да се дојде до рационални решенија ,” изјави српскиот претседател .

Според него, Белград и Приштина имале два договори, од 2011 и 2016 година, односно четири договори кои се однесуваат на слободата на движење.

„Суштината е во таканаречените таблички (KS), кои го проширија правниот статус или можноста за употреба од 2011 до 2016 година, и на наше инсистирање од 2016 до 2021 година“, рече тој.

 

Вучиќ изјави дека тогаш косовските власти го направиле она што никаде не е напишано.

„На чудесен и магичен начин, тие направија нешто што апсолутно не е напишано никаде, освен во главата на Курти, така што тој измисли сосема ново правило што никаде не можете да го прочитате“, обвини Вучиќ

Вучиќ рече дека проблемот во табличките на Косовска Митровица или Приштина, туку е проблем за возилата кои се со регистарски таблички од Врање, и останатите градови од централна Србија.

Тој рече дека денеска било запрено возило со врањски регистарски таблички возило од брзата помош.

 

„Застанаа и ги отстранија табличките затоа што не им се допаѓаат изјави Вучиќ
Според него, Белград синоќа знаел дека Приштина планира да испрати свои специјални сили на северот на Косово.

Тој додаде дека утрово, по шест часот, тие сили се распоредиле на северот на Косово и дека тоа е „најбруталниот упад со околу 350 добро вооружени спецјалци со повеќе од 20 оклопни возила, и со снајперисти“.

 

Вучиќ рече дека акцијата била спроведена еднострано, без никаков договор со никого, освен можеби со подршка на нивните странски ментори, обвини српскиот претседател

 

Вучиќ, денеска нагласи дека ги отфрлил сите наводно компромисни предлози во врска со ситуацијата на Косово. Според него, нема да разговара за тоа, но не наведе кога пристигнале предлозите или што било понудено, јави Бета.

Тој додаде дека трпението на Србија не е неограничено, дека „се може да се направи со сила, но дека Србите нема да се согласат со тие потези”.

„Ако продолжи да се загрозува имотот на Србите од северот на Косово, ќе ги повикаме КФОР и НАТО да ги заштитат животите и имотите на српското население, но нема да дозволиме погром и прогон во 2004 година”, рече Вучиќ.

Тој најави утре одржување на седница на Советот за национална безбеднос

Видео на денот