Вучиќ се сретна со Ердоган: Дали Турција игра двојна игра или шири мека моќ на Балканот?

Александар Вучиќ/Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Истанбул се сретна со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Важни економски и политички теми ќе бидат на маса, како што се Косово, Рашка и БиХ, а во исто време овој настан ја отвори темата за улогата на земјата на Балканот, пренесува Блиц

Објавувајќи ја оваа средба, Вучиќ рече дека тоа е многу важна средба и откри дека темата ќе биде регионалната соработка. Со оглед на влијанието на Турција врз Бошњаците, кое може да се искористи за смирување на кризата во БиХ, но и за настаните во Рашка, кои Бошњаците ги нарекуваат Санџак, и најавата дека ќе учествува во лобирањето за Косово, логично е да се праша дали Турција ќе учествува во „гаснење на огнот.“

Во 2017 година, Ердоган лично рече дека на оние што ја прашуваат Турција што прави на Балканот и другите области, тој им вели: „А што правите вие ​​таму?“

– Тие немаат никакви проблеми таму, ниту пак имаат болка поради тие региони. Но, тоа не боли. Затоа што имаме многу силни историски и човечки врски со целиот овој регион. Наша должност е да ги избришеме солзите и да го помилуваме секое дете што плаче во оваа клима – рече Ердоган.

За тоа, влијанието врз нашиот регион, Турција се бори заедно со Русија и Кина, против тежината на ЕУ и САД. Тоа го прави на два „фронта“: преку инвестиции и многу свесен дека е интересна за Србија како пазар со повеќе од 80 милиони жители, но и со тоа што се претставува како партнер и сојузник во решавањето на тешките внатрешни прашања.

Кога Косово прогласи независност, Турција беше втората земја во светот што ја призна, рамо до рамо со САД, Албанија и Авганистан. Турција одигра значајна улога во лобирањето, па дури и во Приштина во 2013 година изјави дека Косово е неговата „втора земја“ и „Турција е Косово и Косово е Турција“.

Обврската беше на тенок мраз откако Приштина, како резултат на договорот од Вашингтон, отвори амбасада во Ерусалим. Тогаш Ердоган рече дека „Косово го предаде и него и муслиманскиот свет“.

Прагматизам во акција

 

Важен дел од разговорите ќе се однесува и на економската соработка, а официјалните податоци покажуваат дека од 2015 година има нагло зголемување на инвестициите од Турција во Србија.

Во периодот од 2015 до 2018 година, нето странските директни инвестиции изнесуваат 133,7 милиони евра. Турските компании преземаа 19 проекти во Србија до почетокот на минатата година, со вредност од 395,7 милиони долари, а 17 од тие 19 проекти започнаа по 2018 година.

Турската држава учествува во работењето на два автопати, или како заемодавател, изведувач или како дел од конзорциум. Тоа се автопатот Белград-Сараево, чиј камен темелник беше поставен за време на посетата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на Србија во октомври 2019 година.

Извор: Блиц

Видео на денот