Вучиќ останува на ставот дека нема разговор со Приштина, додека не се тргнат вооружените сили

Александар Вучиќ / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти „продава магла“ и дека она што го зборува значи дека ќе ги повлече мерките кога Србија ќе го признае независно Косово.

Вучиќ пред црквата Свети Ѓорѓија во Будимпешта посочи дека нема да има разговори додека вооружените сили на Приштина не се повлечат од север и нагласи дека тоа е единственото решение.

„Тие можат да организираат што сакаат, јас нема да се согласам со она за што мислат дека ќе се согласам. Вратете се на она што се случи, и тогаш можеме да разговараме“, рече Вучиќ на прашањето за наводната организација на итен состанок меѓу Белград и Приштина во Брисел.

Сите во Европа, рече Вучиќ, знаат за ситуацијата и дека никогаш нема да запознаат никого со ништо ново, туку дека им одговара на земјите од Западот, Србија да го признае независно Косово, што не е во интерес на Србија.

Вучиќ ги праша новинарите „кои беа дејствата на Србија кон Косово“ или „кои беа дејствата на Србија на Цетиње“.

Тој ја повтори пораката на Приштина до новинарите дека нема да соработува во потрагата по исчезнатите, додека Веjко Одаловиќ беше на чело на Комисијата за исчезнати лица, прашувајќи дали Приштина ја отфрла можноста за преземање на посмртните останки на веќе идентификуваните лица наведени како исчезнати.

Вучиќ, исто така, објави дека изборите во Србија следната година „ќе бидат во согласност со законот“.

Претседателот на Србија престојува во Будимпешта, каде што ќе учествува на 4 -тиот демографски самит и ќе има неколку билатерални средби – со премиерите на Унгарија, Виктор Орбан, Словенија, Јанез Јанша и Чешка, Андреј Бабиш.

Вучиќ во Будимпешта е придружуван од Милорад Додик, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, кој рече дека за ситуацијата во БиХ ќе разговара со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, со кого е „добро запознат“.

Додик ги повтори своите претходни оценки дека БиХ е „невозможна земја“ и нагласи дека го признава новиот висок претставник и дека, што се однесува до Република Српска, „однесувањето на меѓународната заедница е нефер“.

Тој додаде дека ситуацијата на северот на Косово е приказна дека РС преживеала пред 10 до 15 години.

Тие можат да организираат што сакаат, јас нема да се согласам со она за што мислат дека ќе се согласам “. „Вратете се на она што се случи, и тогаш можеме да разговараме“, рече Вучиќ на прашањето за наводната организација на итен состанок меѓу Белград и Приштина во Брисел.

Сите во Европа, рече Вучиќ, знаат за ситуацијата и дека никогаш нема да запознаат никого со ништо ново, туку дека им одговара на земјите од Западот Србија да го признае независното Косово, што не е во интерес на Србија.

Извор: Н1

Видео на денот