Вучиќ: Од петок лебот поевтинува за три динари, ќе бараме ММФ да не ја зголемува цената на струјата

Александар Вучиќ
Александар Вучиќ / Фото: EPA-EFE/KOCA SULEJMANOVIC

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави дека од петок 9 јуни лебот „сава“ поевтинува за три динари и наместо 57 динари ќе чини 54 динари и најави дека ќе побара од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) да не ја покачуваат цената на струјата.

„Цената на лебот ќе биде пониска за пет проценти, тоа ни е важно поради запирање на инфлацијата, трендовите се добри, инфлацијата запира и малку паѓа, но мораме да го забрзаме тој процес“, рече Вучиќ во говор во Претседателството, објави порталот Данас.

Тој додаде дека ќе побара од ММФ да не ја зголемува цената на струјата, на што Србија се обврза во септември, бидејќи властите сметаат дека нема „проблеми со финансиите“. Сметаме дека е поважно тоа да не влијае на зголемувањето на другите цени за да можеме побрзо да ја спуштиме инфлацијата на осум проценти, па следната година да се мачиме да ја спуштиме на 3-3,5 или четири проценти“, рече Вучиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот