Вучиќ на Твитер: Би сакал да го исклучат мојот Твитер налог, и да бидам уште еден Трамп во светот

Александар Вучиќ/Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска им честиташе на медиумите, кои на на Твитер профилите беа етикетирани како „соработници“ со Владата на Србија, наведувајќи дека таквата соработка е нешто „најнормално“.

“Овие луѓе го кажаа најдоброто за овие медиуми. Па, најнормално е тие да соработуваат со Владата, дали треба да соработуваат со тајкуни и криминалци. Ние како држава не ги плаќаме повеќето од овие медиуми а и тие ги плаќаат Гласот на Америка, тие плаќаат на Би -Би -Си („Би -Би -Си“) и не рекоа дека тоа се владините медиуми. Што не е во ред што медиумите соработуваат со владата “, праша Вучиќ.

Тој оцени дека преку ова се поставува прашањето кој е вистинскиот цензор и додаде дека тој „нема да биде послушен на таквите луѓе“, и им честиташе на медиумите кои беа означени на Твитер дека соработуваат со Владата на Србија, наведувајќи дека тие „се спротиставуваат на послушничките мрежи и шират идеи за слобода “.

“Гледате, тие би сакале да бидат вистински цензури. Едвај чекам да ми го исклучат наогот и да бидам уште еден Трамп во светот, за да покажам колку е добро талибанските портпароли да имаат слободен пристап до таа слободарска и би рекол послушничка мрежа “, додаде тој.Вучиќ.

Видео на денот