Вучиќ: Како да се објасни дека за Македонија нема одлука, а има за некои за кои до вчера не се размислуваше

Александар Вучиќ „Отворен Балкан“
Александар Вучиќ / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по синоќешната вечера на министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, со лидерите на Западен Балкан во Брисел, изјави дека јуни ќе биде доста интересен бидејќи се очекува голем самит, кој Французите ќе го организираат на 23 јуни.

Според него, ќе биде „многу интересно“ и за одлуките кои ќе се донесат, пренесуваат српските медиуми.

„Ќе биде многу интересно и за одлуките што ќе се донесат. Како да објасните дека немате позитивна одлука за нив (Македонија), а има за некои за кои до вчера не се размислуваше. Ситуацијата не е едноставна и мораме да носиме рационални одлуки“, посочи тој.

Видео на денот