Вучиќ до косовските Срби: Не влегувајте во конфликт со НАТО, но ако албанскиот окупатор пука, ќе биде многу поинаку

Александар Вучиќ „Отворен Балкан“
Александар Вучиќ / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија ќе направи се за да го зачува мирот по денешните конфликти на северот на Косово, но дека „работата ќе биде сосема поинаква“ доколку Албанците пукаат во Србите.

„Ако албанскиот окупатор пука, работите ќе бидат сосема поинакви, тоа е нешто што им го пренесов на сите во НАТО“, изјави Вучиќ на новинарите во Претседателството.

Тој ги повика Србите во Косово да не влегуваат во конфликт со НАТО, бидејќи според негова проценка, тоа најмногу го посакува косовскиот премиер Албин Курти.

„Ги повикувам кога ќе протестираат, дали ќе биде утре, задутре, тоа е нивна одлука, бидејќи знам дека нема да прифатат окупација на нивните згради, нивните градови и куќи, тоа да го направат во на мирен начин, како што се денес, да седат. Кога на мирен начин му се спротивставуваат на албанскиот окупатор, тогаш никој ништо не им може “, рече Вучиќ.

Тој изјави дека српската армија ги прераспоредила силите на места каде што сметаат дека е потребно и додаде дека нема да се дозволи погром и протерување на Србите од Косово.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот