Вучиќ за нон-пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план, се залагам за постојните граници

Фото: Nedim Grabovica / Xinhua News / Profimedia

Не сум видел никаква мапа, никаков план. Тоа што на некои не им одговара да се зборува за тоа, само сакаат тоа да и го припишат на Србија, тоа многу повеќе зборува за нив, рече вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ, зборувајќи за словенечкиот „нон-пејпер“.

Вучиќ додаде дека на премиерот на Словенија, Јанез Јанша, „не може да му се лутам или да го фалам, затоа што не сум ја видел мапата“.

– Јанша е многу искусен политичар со тешка политичка кариера, тој излезе од сè уште посилен и некој што силно се залага за своите ставови. Но, не видов никаков план или мапа, би лажел ако кажам дека сум видел – рече Вучиќ во емисијата „Фокус“ ​​на Б92.

– Сега, во најмалку три земји од регионот, тие започнаа да го напаѓаат Јанша и мене, кој ја претставува Србија, затоа што таа матрица остана иста. А, таа матрица постои и во Србија, особено во белградската чаршија, каде сè што е поврзано со Србија, како споменикот на Стефан Немања, е секогаш проблем, бидејќи наводно ќе ја врати националистичката Србија.

Како што додаде тој, „пештерскиот национализам е за оние кои би ги смениле историските факти за да можат да бидат на власт и да им ласкаат на некој што ќе ги задржи на власт“.

„Јас се залагам за постојните граници“

Вучиќ истакна дека се залага за постојните граници, што, како што нагласи, значи Србија со целото Косово, почитување на интегритетот на Република Српска, во рамките на Босна и Херцеговина.

– Не можам да се согласам со обединувањето на Косово и Албанија и мора да го почитувам интегритетот на Босна. Знаете кој најмногу скокна? Оние од граѓанската опција скокнаа најмногу. И тие не беа повредени од обединувањето на Косово и Албанија, туку од споменувањето на Република Српска. Јас се залагам за постојните граници. Тоа е мојата позиција. Ако зборуваме за некои интелектуални дебати, тогаш на никој од западот не му пречеше кога Србија беше распарчена, а нашата влада гледаше и јадеше ќебапи. Велат замислете да ја имате Србија на 60 километри од Загреб? Па што? Го имате и Белград на 100 километри од границата – рече тој.

Видео на денот