Вучиќ за можната посета на Загреб: Ќе чуете, ќе напишам едно писмо

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не дал конкретен одговор дали ќе дојде на конгресот на собирот на Европската народна партија (ЕПП) во Хрватска, но затоа зборувал за Будак и Братиќ.

По повод неговата евентуална посета на Загреб, на конгресот на ЕПП, тој на прашањето на Б92 за кого е понезгодно тоа прашање, за него или за Хрватска, претседателот на Србија, Александар Вучиќ одговорил дека не гледа зошто тоа за него би било незгодно, бидејќи тој веќе бил во Хрватска и ништо, тој истакнал, не му било незгодно, бидејќи секогаш ја зборувал вистината.

„Ако на некого од нив му е незгодно или не знае да објасни како е можно нацистичкиот злосторник Миле Будак да биде награден со бројни споменици и улици ширум Хрватска, мене не ми е нималку“, рекол Вучиќ, заради потегот на Хрватска за поставување на спомен плочата

Прочитајте и...  Австралија ја држи епидемијата под контрола, властите повикуваат на претпазливост

Вучиќ претходно веќе рече дека не гледа ништо спорно да се оддаде почит на генерал на војска која во тој момент била легална, дека Братиќ не е осуден за воено злосторство, но не коментираше за тоа дека Братиќ активно учествувал во нападите на Вуковар. Заради поставување на спомен плочата се огласиле и граѓанските организации во Србија и жестоко го осудуваат тој потег.

„Братиќ е проблем, а не е проблем нацистички злосторник, министер во влада на усташка НДХ да има толку споменици и улици, човек кој се залагал за убивање на една третина од Србите, за протерување на една третина и за преобратување во католицизам на една третина. Па чекајте… И вие потоа зборувате за европски вредности“, рекол Вучиќ.

Прочитајте и...  Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Потоа тој коментирал за можното доаѓање во Загреб.

„Зошто на мене би ми било незгодно? Што ќе ме држи врзан во соба во хотелот, па да не излагам никаде, да се грижам дали некој нешто ќе ми направи? Што ми е гајле за тоа“, рекол српскиот претседател.

На прашањето дали ќе дојде во Загреб, тој одговорил.

„Денес или утре ќе чуете. Ќе ви напишам едно писмо. Сакам да пишувам во последно време. Ќе биде интересно моето писмо и разговорите кои ќе ги чујам денес и утре, а притоа ќе се потрудам да ја одбранам можноста да развиваме нормални односи со Хрватска. Меѓутоа, за танго се потребни двајца“, заклучил Вучиќ.

Прочитај повеќе

Гласањето на болните од Ковид-19 досега без проблеми, рече Филипче

Слободен печат

Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Слободен печат

Ново германско истражување не дава надеж: Влијанието на вакцина против коронавирус е доведено во прашање

Слободен печат

Град Скопје: Остануваат средства за околу 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Слободен печат

Путин: Постои само една шанса за спас – мерките мора да бидат национален проект

Слободен печат

Филипче: Капацитетот во болниците се менаџира добро, продолжува работата на епидемиолозите на терен

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Зелена лупа” поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Слободен печат

Конте ја одби понудата на „Атлантија“ за управување со патиштата

Слободен печат

Неделава поскапи горива за половина до еден денар

Слободен печат

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат

Франција разгледува воведување на задолжително носење маски во затворени места

Слободен печат

Американската амбасада донираше заштитни средства за организација на изборите

Слободен печат