Вучиќ – Волтерс: Комуникацијата на Војската на Србија и КФОР клучни за стабилноста

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во разговорот во Белград со врховниот командант на НАТО за Европа и командант на европската команда на американските сили, генералот Тод Волтерс, оцени дека мировните сили во Косово под водство на НАТО се гаранција за безбедноста на српскиот народ во Косово.

Како што соопштија од прес службата на српскиот претседател, тој побарал началникот на Генералштабот на српските вооружени сили во секое време да може да стапи во контакт со командантот на КФОР и во исто време прифатил врвот на српската армија да биде достапен за комуникација со КФОР.

Генералот Волтерс прифатил во секој момент, без одлагање, да постои можност за меѓусебна комуникација, бидејќи тоа е важно за одржување на стабилноста во регионот како еден од столбовите на глобалната стабилност.

Прочитајте и...  Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Вучиќ на средбата посочил дека соработката на српските вооружени сили со НАТО во рамки на програмата Партнерство за мир е во заеднички интерес и изрази надеж дека ќе се унапреди со цел да се изградат капацитети за придонес кон меѓународниот мир.

Во овој поглед, Вучиќ нагласил дека е усогласен новиот циклус на Индивидуалниот акционен план на партнерството, се наведува во соопштението на прес службата на српскиот претседател.

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат

Автомобил влетал во група демонстранти на автопат кај Сиетл, две жени повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев од Петровец: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите за 25 отсто, пензиите за 20, а ќе ја намали невработеноста под 10 отсто

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

Слободен печат

Ахмети: И ние сме граѓани на оваа држава, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Слободен печат

Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Слободен печат

Трамп од Рашмор со пораки на раскол и повик за културна војна против неистомислениците

Слободен печат

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат