Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се сретнал со хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во Ерусалим и дека имал добар и пристоен разговор со неа.

Тој, исто така рече дека секогаш се обидувал да одржува најдобри односи и дека е сигурен дека Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина.

– Ќе мора да живееме заедно и да сметаме едни на други во иднина, рече Вучиќ пред новинарите по неговата посета на Ерусалим, каде се одбележа 75-годишнината од ослободувањето на логорот во Аушвиц.

Прочитајте и...  Силен ветер во Скопје вечерва корнеше покриви од згради и дрва (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Град Скопје донесе одлука да ги откаже ексурзиите на сите средни училишта (ВИДЕО)

Папата Франциск ја пропушта денешната миса поради болест

Слободен печат

Потврдени уште два случаи на заболени од коронавирус во Грција

МИА Агенција

Едно лице е повредено во синоќешното невреме

ВО ЖИВО: СДСМ и Движењето БЕСА ја официјализираат коалицијата

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза (Дел 2)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Град во Хубеи нуди речиси 1.500 долари доколку пријават симптоми за коронавирус

Слободен печат

Грчките медиуми пишуваат за првиот случај на коронавирус во нашата држава

Слободен печат

Жена од Јапонија двапати заразена со новиот коронавирус

Слободен печат

Република Српска со вето за посетата на Џукановиќ во БиХ

Слободен печат

Помпео побара укинување на таксите за стоките од Србија

Слободен печат

Одбраната на Боки 13 ги предложи Сергеј Варошлија и сопругот на Ременски за сведоци

Слободен печат