ВУЧИЌ СЕ ПОФАЛИ ДЕКА ЗНАЕ КИНЕСКИ: Ќе направиме сѐ за да се почувствувате како дома (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес му се обрати на претседателот на Кина, Си Џинпинг, но и на целиот кинески народ на кинески јазик и така потврди дека кинескиот лидер ќе го посети нашиот северен сосед во април оваа година, пренесува „Блиц“.

– Сакам да му се заблагодарам на претседателот Си на неговото водство, како и на кинескиот народ на нивното пријателство и на сѐ почестите посети во Србија. Кина е еден од нашите најголеми партнери и ќе направиме сѐ  за да се почувствувате како дома – истакна Вучиќ на неговиот Инстаграм-профил.

View this post on Instagram

Ovim putem želim da potvrdim svoju posetu Kini u aprilu, kao i zadovoljstvo i radost što će predsednik Si posetiti Srbiju krajem sledeće godine. Želim da zahvalim predsedniku Siju na njegovom vođstvu, kao i kineskom narodu na njihovom prijateljstvu i na sve češćim posetama Srbiji. Kina je jedan od naših najvećih partnera i učinićemo sve da se osećate kao kod kuće. . . . I'm confirming my visit to China in April and jubilant President Xi will visit Serbia at the end of next year. I want to thank President Xi for his leadership and the Chinese people for their friendship and for visiting Serbia more and more. China is one of our biggest partners! We will do everything to make you feel at home. #Serbia #China

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

Тој исто така додаде дека му е задоволство што претседателот Си ќе ја посети Србија на крајот на следната недела.

Вучиќ неодамна доби повик да ја посети Кина од кинескиот претседател, а повикот му го пренесе амбасадорката на земјата во Србија, Чен Бо.

Прочитајте и...  Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Прочитај повеќе

Огромен пропуст: Психијатриска болница во Велс по грешка отпуштила повеќе од 1600 пациенти

Слободен печат

Д-р Дохчев: Кај еден од двајцата пациенти е отфрлен пресадениот бубрег

Бојана Нојиќ

Коронавирусот ќе остави 500.000 Италијанци без работа

Слободен печат

СКАНДАЛ: „Пошта“ со 10 милиони евра загуба, а седум директори добиле годишен бонус по 5.700 евра!

Весна Дамчевска

Хаос во Минеаполис: Пожари и грабежи за време на протестот за смртта на Афроамериканецот Флојд (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

МВР: Во изминатото деноноќие на 70 лица им се издадени решенија за изолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Трамп удри по оружјето од кое пукаше

Слободен печат

Филипче: Ја одржавме епидемијата под контрола

Слободен печат

Атанасов: Јанкуловски на незаконски и шверцерски начин се обидува да добие втор мандат за ректор (ВИДЕО)

Слободен печат

Света Гора се отвора од 1 јуни: Посебни мерки и ограничен број на посетители

Слободен печат

Продолжува платеното породилно отсуство, бремените и натаму се ослободени од работа

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Слободен печат