Вучиќ: Поддршка до Макрон, силната Франција успешно да се справи со тероризмот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, испрати зборови со поддршка до францускиот претседател Емануел  Макрон, по убиството на учителот во Париз.

– Поддршка за претседателот Емануел Макрон и народот на Франција за силната француска држава успешно да се спротивстави на опасноста што ја носи тероризмот – наведе претседателот на Србија во објавата на својот профил на Твитер.

Вучиќ и порача на Франција да смета на пријателска Србија, велејќи дека ова злосторство мора да го наведе целиот свет да биде обединет во одбраната на заедничките цивилизациски вредности.

Макрон за вчерашниот напад: Терористите нема да ја поделат Франција (ВИДЕО)

Мажот кој го уби средношколскиот наставник бидејќи на учениците им покажувал карикатури на пророкот Мухамед, ја „гаѓал“ слободата на изразување, изјави синоќа францускиот претседател Емануел Макрон при посетата на местото на нападот во париското предградие Конфлан Сент-Онори.

Брутален терористички напад во Париз: Викнал „Алаху акбар“ и му отсекол глава на наставник (ВИДЕО)

Прочитајте и...  Црн вторник за Албанија, 7 починати и нови 284 заразени од коронавирус

Поврзани вести

СДСМ: Инфектологот Вело Марковски се расфрла со теории на заговор поврзани со коронавирусот

Слободен печат

По десет години зад решетки: Неонацистот и негатор на Холокаустот, Хорст Малер на слобода

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновски: ФФМ ги решава крупните проблеми, потребно е поактивно вклучување и на општините

Слободен печат

Основачот на американскиот култ „Нексием“, Кит Раниер осуден на 120 години затвор

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се крие и не го кажува ставот за Делчев и македонскиот јазик

Слободен печат

Митко Јанчев повикува на мирен протест за смена на Мицкоски

Маријана Митровска

Остави Коментар