4 C
Скопје

Вучиќ очекува заеднички притисок од САД и ЕУ за Косовското прашање: На Србија ѝ претстои „тежок период“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оцени дека може да се очекува „заеднички притисок на ЕУ и САД” врз Србија во врска со прашањето на Косово, јави дописникот на МИА од Белград.

По седницата на Претседателството на Српската напредна партија (СНС), Вучиќ кажа дека на Србија и претстои „тежок период” во кој, како што оцени, ќе биде изложена на „сите можни притисоци, кампањи и невистини”.

– Важно е да ја разбереме тежината на позицијата во која се наоѓаме сега, особено по промената на американската администрација. Треба да очекуваме концентриран притисок од ЕУ и САД кон Србија да ги исполни барањата за, како што отворено вели Вашингтон, признавањето на Косово, додека ЕУ ќе користи малку поинаков вокабулар, но ќе оди кон истата цел, кажа Вучиќ.

Прочитајте и...  Брисел нема ништо против најавата на Австрија да се сврти кон Израел за анти-ковид вакцини

Тој оцени дека ќе има обиди за одземање на надлежностите на властите на Република Српска (РС).

– Кога на тоа ќе го додадете целиот регионален контекст во кој не е лесно да се зачува позицијата на Србија, која економски расте најбрзо … сите други ќе гледаат како да ја прогласат Србија за хегемон, изјави Вучиќ.

Тој кажа дека се разговарало и за најавената посета на Мирослав Лајчак на Србија и дека се направени заклучоци за тоа „што може да стори Србија, што сака и што по никоја цена не ни паѓа на ум”, кажа Вучиќ.

Поврзани вести

ВИДЕО | Ивановска: Сите активности треба да одат во иста насока, расчистување со корупцијата

Слободен печат

Фридом хаус: Северна Македонија останува делумно слободна земја, корупцијата и натаму предизвик

Слободен печат

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Слободен печат

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

Остави Коментар