Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги отфрли наводите дека во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан се користи оружје од српските воени фабрики, но призна дека српска муниција користи и едната и другата страна.

„Се наслушав секакви гадости во последните 48 часа, како безмалку Србија е виновна за тој судир. Нема таму никакво српско оружје, ние само и на едните и на другите им продававме муниција, зошто тоа беше дозволено и зошто имавме енд јузер сертификат. Но, топови, тенкови, беспилотни летала и авиони – ништо од тоа не е наше“, рече Вучиќ, а пренесува Бета.

Тој рече дека тоа вооружување пристигнало од Русија, Америка, Турција и Франција но никому не му паднало напамет тие земји да ги обвини за судирот меѓу Ерменија и Азербејџан.

Прочитајте и...  Груевски: Власта продолжува со политичкиот прогон и хајките против мене

„Ние сакаме да завладее мир зошто тие за нас се два братски и пријателски народи и сакам тоа да престане, зошто мирот нема алтернатива“, рече тој.

Одговорајќи на прашање за гостувањето на фудбалерите на Црвена Звезда во рамките на Лига Европа во Ерменија против Арарат, Вучиќ рече дека ќе биде како што ќе каже УЕФА, но нему му изгледа како да има услови зошто мечот ќе се игра во Ереван.

„Не треба да ја користиме оваа ситуација за да добиеме некоја предност во фудбалска смисла. Ќе биде како УЕФА ќе каже но спортски е да се оди во Еревен и победи или загуби таму“, рече тој.

(Бета)

Поврзани вести

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Михаило Донев

Словенија би можела да испрати војска на границата со Хрватска

Илинка Иљоска

Хоти ги започнува процедурите за отворање на амбасадата во Израел

Илинка Иљоска

Училиштата се известени за начинот на оценување, првите оценки до 20 ноември

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на премиерот Заев по научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Германските виролози не ја исклучуваат можноста од неконтролирано ширење на Ковид-19

Илинка Иљоска

Остави Коментар