Вучиќ: Не разговараме за статусот на Косово без укинување на таксите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Минхен изјави дека Белград нема да разговара за статусот на Косово, се додека не се укинат таксите од страна на Приштина.

– Ние може да разговараме за работи кои се однесуваат на економскиот просперитет, за овие работи немаме проблеми, но нема да разговараме за статусот се додека не се тргне таксата. Така е работата и ние чекаме да се укинат таксите-, рече Вучиќ, одговарајќи на прашањето на новинарот на Ал Џезеира во Минхен.

Прашан дали ќе се сретне со претставници на косовската администрација, Вучиќ потсети дека денеска Хашим Тачи присуствуваше на настанот на потпишување на документите за железниците и дека се сретна со неколку претставници на неговата делегација. Вучиќ рече дека не знае дали во Минхен ќе дојде и Албин Курти.

Прочитајте и...  Насилни протести во Етиопија: Најмалку 239 лица загинаа, а 3.500 се уапсени

Прочитај повеќе

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат

Уште еден авио гигант „потклекна“ пред кризата: „United Airlines“ отпушта 36 илјади вработени

Слободен печат

Филипче: Болниците имаат доволен капацитет, продолжуваме со пристапот на дијагностицирање и асимптоматски ностители

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопје го доби првиот кафе бар каде се служи со знаковен јазик

Слободен печат

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

Слободен печат

Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Слободен печат

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат

Боки 13 пријавил 40 функционери и бизнисмени

Горан Наумовски

Германските фирми зафатени од голема криза: Секоја петта стравува од пропаст

Слободен печат