Вучиќ не планира да ѝ се додворува на ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ на новинарско прашање рече дека нема намера да се додворува на некого во ЕУ.

– Немам намера да се удворувам и улизувам на некој во ЕУ. Сите сакаме да бидеме дел од ЕУ, тоа не се променило. Тие нам ни се допаѓаат, но дали ние им се допаѓаме. Не можеме да кажеме дека немаме алтернатива. Ние ова го правиме заради нашите граѓани, нашите луѓе. Мене ме интересира се што можам да направам за жителите на Србија. Доколку е добар животот за сите во регионот, ќе биде и за Србија. Сите ќе имаме голема корист од ова. Ако успееме да ги издржиме притисоците и лагите. Онака како што го напаѓаат Рама дека ќе биде во Југославија. Така мене ми викаат дека ќе правам голема Албанија. Што имате против тоа побрзо да поминува се. Ниту една работа во проектот не може да му пречи на некого. Од нашите земји луѓето бегаат. Јас нема да се правдам, бидејќи ми е најчиста совеста. Ние се наоѓаме на европскиот пат, знаеме да бидеме реални. Кога бев мал ми се допаѓаше една глумица која живее некаде во Холивуд. Се мислев како да дојдам до нејзе, а она никогаш не слушнала за таква будала. Така е со ЕУ. А да не водат од еден состанок до друг, па ние да му објаснуваме на нашиот народ. Утре ќе се видам со Макрон, а потоа ќе имам тет а тет состанок со него, и ќе го прашам за Заев и за Рама и ќе го молам за поддршка. Од Макрон ќе побарам на најотворен наин поддршка како и од ЕУ и од Америка. Ова е нешто најдобро што сме направиле во последните 30 години – рече Вучиќ.

Прочитајте и...  Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 11/11/2019 - 07:24 at 07:24

Вучиќ повеќе пати има докажано, дека не е подлизурка и не им ги занесува ма.ињата на кривина како нашите политичари. Има многу работи кои треба да ги купат од него.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат