Вучиќ не планира да ѝ се додворува на ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ на новинарско прашање рече дека нема намера да се додворува на некого во ЕУ.

– Немам намера да се удворувам и улизувам на некој во ЕУ. Сите сакаме да бидеме дел од ЕУ, тоа не се променило. Тие нам ни се допаѓаат, но дали ние им се допаѓаме. Не можеме да кажеме дека немаме алтернатива. Ние ова го правиме заради нашите граѓани, нашите луѓе. Мене ме интересира се што можам да направам за жителите на Србија. Доколку е добар животот за сите во регионот, ќе биде и за Србија. Сите ќе имаме голема корист од ова. Ако успееме да ги издржиме притисоците и лагите. Онака како што го напаѓаат Рама дека ќе биде во Југославија. Така мене ми викаат дека ќе правам голема Албанија. Што имате против тоа побрзо да поминува се. Ниту една работа во проектот не може да му пречи на некого. Од нашите земји луѓето бегаат. Јас нема да се правдам, бидејќи ми е најчиста совеста. Ние се наоѓаме на европскиот пат, знаеме да бидеме реални. Кога бев мал ми се допаѓаше една глумица која живее некаде во Холивуд. Се мислев како да дојдам до нејзе, а она никогаш не слушнала за таква будала. Така е со ЕУ. А да не водат од еден состанок до друг, па ние да му објаснуваме на нашиот народ. Утре ќе се видам со Макрон, а потоа ќе имам тет а тет состанок со него, и ќе го прашам за Заев и за Рама и ќе го молам за поддршка. Од Макрон ќе побарам на најотворен наин поддршка како и од ЕУ и од Америка. Ова е нешто најдобро што сме направиле во последните 30 години – рече Вучиќ.

Прочитајте и...  Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција

МВР во потрага по поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Мирослава Бурнс

Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

Слободен печат

Потпишана Декларација за млади, образование и иднината од страна на Универзитетските собранија и политичките партии

Слободен печат

Партија на Македонците во Србија со поддршка за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 11/11/2019 - 07:24 at 07:24

Вучиќ повеќе пати има докажано, дека не е подлизурка и не им ги занесува ма.ињата на кривина како нашите политичари. Има многу работи кои треба да ги купат од него.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат