Вучиќ: Не мислам дека Србија ќе го признае Косово, но отворени сме за дијалог

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервјуто за виенскиот дневен весник „Стандард” говорејќи за решавањето на косовскиот прашање направи паралела со случајот Македонија и гаранциите на ЕУ во решавањето на косовското прашање.

– Не мислам дека Србија ќе го признае Косово, но не можеме да ја затвориме вратата на дијалогот. И двете страни мораат да загубат, за да постигнеме вин-вин ситуација. Не може една страна да добие сè – и признавање и наша територија и луѓе. Што ќе добиеме ние? Можно членство во ЕУ за десет години? И кој тоа би ни го гарантирал? Дали тоа ќе биде истата гаранција каква што доби Северна Македонија, на која и беше ветено отворање на пристапните преговори- истакна Вучиќ.

Прочитајте и...  Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Кога станува збор за блокирањето на почетокот на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија од страна на Франција, Вучиќ посочи дека тоа во Србија ќе доведе до намалување на популарноста на Унијата и намалување на довербата во Брисел.

– Сепак, како и да е, се надеваме дека Емануел Макрон од аспектот на Франција работи за иднината на Европа. Ние да се грижиме самите за себе. Мора да ги решиме односите во регионот и исто така да имаме добри односи со Кина, Русија и Турција- наведе Вучиќ.

На прашањето дали станува збор за „План Б”, Вучиќ истакна дека нема таков план, но дека нема да почне да плаче, ниту да штрајкува со глад пред институциите во Брисел за да отвори едно, две или три поглавија.

Прочитајте и...  Тортевски: Како нов политички субјект се соочивме со медиумска блокада

– Јас не сум сонувач, туку многу рационален, кажа тој, додавајќи дека не можеме повеќе да зборуваме само за замор од проширувањето на ЕУ, туку сега станува збор и за избегнување на каков било прием на нови држави во догледно време. Затоа, сега треба да се грижиме за нас самите и да се концентрираме на достигнување на четирите слободи – слободно движење на стоки, капитал, лица и услуги – во регионот. Во моментов ни требаат пасоши ако патуваме во Тирана или Скадар. До крајот на годината, ќе можеме да патуваме само со лична карта- ја објасни Вучиќ иницијативата за „мал шенген” договорена со премиерите на Северна Македонија и на Албанија во Нови Сад.

Прочитајте и...  Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Вучиќ истакна дека целта е повеќе да нема гранични контроли, додавајќи дека тоа нема лесно да се постигне.

– Во исто време, мора да ги укинеме бариерите и пречките за транспорт на стоки на границите, бидејќи со тоа може да заштедиме повеќе од седум проценти од оперативните трошоци. Работиме на тоа работните дозволи издадени во Албанија да се валидни и во Србија- додаде српскиот претседател, оценувајќи дека е разумна таквата царинска унија да се постигне до крајот на 2022 година.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат