Вучиќ: Не го менувам мислењето за Косово, го молев Макрон да ни помогне да го решиме ова прашање – Слободен печат
ВестиРегион

Вучиќ: Не го менувам мислењето за Косово, го молев Макрон да ни помогне да го решиме ова прашање

Тој рече дека има доверба дека Макрон сака да го зачува мирот и стабилноста на Балканот и дека верува во она што тој ќе го изнесе како идеја за решавање на косовското прашање.

За Франција, Косово е независно, за Србија не е. Мора да разбереме дека постојат земји кои размислуваат поинаку. Макрон е еден од ретките лидери кои сакаа да не слушнат, рече српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференцијата по средбата со францускиот претседател Емануел Макрон во Белград.

Тој рече дека има доверба дека Макрон сака да го зачува мирот и стабилноста на Балканот и дека верува во она што тој ќе го изнесе како идеја за решавање на косовското прашање.

– Го молев да ни помогне да го решиме ова прашање, тој беше отворен и чесен да сослуша. Величествени заклучоци по овој состанок не се можни -, рече Вучиќ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close