Вучиќ: Наскоро преговори за изградба и на пругата Ниш – Прешево

Тој на прес-конференцијата на која претстави големи инфраструктурни проекти оцени дека „е важно Србија да има комплетна железница со Северна Македонија”.

Наскоро ќе започнат преговори со европските и руските партнери за изградба на железничката пруга Ниш – Прешево, најави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој на прес-конференцијата на која претстави големи инфраструктурни проекти оцени дека „е важно Србија да има комплетна железница со Северна Македонија”.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, вицепремиерката Зорана Михајловиќ, пред два дена го дообјасни овој иден крупен инфраструктирен проект на Србија, со кој, покрај модернизацијата на брзата железница од Белград преку Нови Сад до Будимпешта, која ќе биде готоваа следната година, кажа дека Србија следната 2021 година ќе почне со градба и на брза железница од Белград до Ниш, која ќе биде со брзина од 200 километри на час.

Прочитајте и...  Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

– Ова е инвестиција со проценета вредност од две милијарди евра, ќе работиме со кинески партнери, кои имаат големо искуство на вакви проекти. Овде не станува збор само за поврзување на градови, туку за регионално поврзување, бидејќи не постои поважен магистрален коридор од Коридорот 10, истакна српската министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура.

Прочитај повеќе

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

Во Србија има речиси 9.000 активни случаи со Ковид-19

Слободен печат

Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

Слободен печат

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји

МИА Агенција

Хрватски епидемиолог против руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Слободен печат

Силно невреме повторно ја зафати Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шарчевиќ: Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците со маски и ќе има повеќе модели за избор во училиштата

МИА Агенција

Италија ќе обезбеди 95 милиони евра за санирање на последиците од земјотресот во Албанија

МИА Агенција

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во рок од една недела

Слободен печат