Вучиќ најави укинување на годишниот данок на доход

epa08296447 Serbian President Aleksandar Vucic declares state of emergency in Belgrade, Serbia, 15 March 2020. The Serbian authorities declared the state of emergency on Sunday over the situation with the coronavirus. Several European countries have closed borders, schools and public facilities, and have cancelled major sports and entertainment events in order to prevent the spread of the coronavirus SARS-CoV-2 which causes the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Ќе се укине обврската за плаќање на годишен данок на доход за граѓани под 40 години, најави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ, во обраќањето пред јавноста по новата рунда дијалог меѓу Белград и Приштина.

Тој рече дека Србија е трета во Европа според економскиот раст, што изнесува, како што рече, 1,7 проценти.

Вучиќ изјави дека само Естонија и Луксембург се пред Србија.

Претседателот на Србија посочи дека очекува економскиот раст на Србија да биде највисок во вториот квартал и дека тој ќе биде некаде помеѓу 12 и 16 проценти.

 

Видео на денот