Вучиќ: Набрзо ќе имаме и по 30 починати лица во еден ден

Сè уште нема да ги затвориме градовите, нема да преземеме построги мерки. Се приближуваме до периодот кога ќе имаме до 30 мртви дневно и тој број ќе се зголемува.

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека градовите сè уште нема да бидат затворени, но дека Србија нема да бидат во завидна состојба во наредните денови кога во болниците ќе пристигнуваат и до 500 лица, исто така рече и дека бројот на починати ќе биде до 30 лица дневно.

-Сè уште нема да ги затвориме градовите, нема да преземеме построги мерки. Се приближуваме до периодот кога ќе имаме до 30 мртви дневно и тој број ќе се зголемува. Треба да бидеме среќни што имаме само еден починат во последните 24 часа. Ние имаме повеќе жители за разлика од другите на Балканот. Ни се појави ново жариште на вирусот во Чуприја, каде луѓето пристигнуваа од странство. Ако ги затворивме градовите, најпрво ќе го затвориме Чуприја, рече Вучиќ во јавното обраќање во Палатата на Србија во Белград.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Нова американска офанзива на Балканот -Трамп го испраќа Гренел да ги забрза преговорите Белград Приштина (ВИДЕО)

Според него, болниците се сè повеќе исполенти, а во наредните три до четири дена во болниците ќе пристигнат уште 200 до 500 лица.

Вучиќ исто така рече дека бремената жена која била заразена со коронавирус родила здраво бебе и дека таа се чувствува добро. Младото момче кое беше на респираторна машина е во подобра состојба и не е на респиратор, но сè уште со согурност не може да се каже дека процесот е завршен, додаде тој.

Прочитај повеќе

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат