Вучиќ на средбата со делагација на Светска банка и за „мини Шенген”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска се сретна со делегација на Светска банка, предводена од регионалниот директор на Светска банка за Западен Балкан, Европа и Централна Азија, Линда Ван Гелдер.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, за време на состанокот, Вучиќ и претставниците на Светска банка разговараа за напредок на агендата за економски раст, за програмата „Зелен раст” на Европската унија, како и за иницијативата за мини Шенген.

Српскиот претседател ги замолил претставниците на Светска банка да ја приближат иницијативата за регионалното економско поврзување (мини Шенген) до партнерите од регионот и да им ги презентираат економските придобивки што оваа иницијатива може да ги има за сите земји во регионот. Особено што првите анализи на Светска банка укажуваат дека воведувањето на мини Шенген би довело до големи заштеди во трошоците на трговската размена од дури 10 отсто до 14 отсто на годишно ниво, соопштија од кабинетот на српскиот претседател. 

Прочитајте и...  Без срам и перде: Жена украде саксија со цвеќе поставена пред скопско кафуле (ВИДЕО)

Поврзани вести

Хуманитарен концерт: Интернационална екипа ќе свири за помош на колегата Игор Пармаковски

Слободен печат

Весковски: Водоснабдувањето е нормализирано, ваков дефект се појавува еднаш на 10 години

Слободен печат

Кинеските супер богаташи и во пандемија го зголемија богатството

Илинка Иљоска

Полициски час е на сила од денес во Словенија

Илинка Иљоска

Милошоски: Собранието ќе расправа за причините за пропаѓањето на Еуростандард банка

Слободен печат

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Илинка Иљоска

Остави Коментар