Вучиќ: Косово не може да влезе во УНЕСКО

Претседателот на Србија Алескандар Вучиќ изјави дека нема ниту простор ниту пак стравување дека Косово може да стане членка на УНЕСКО.

Вучиќ потенцираше дека на сите им е јасно оти само меѓународно признаена држава може да биде членка на организацијата на УНЕСКО, бидејки во спортивно грубо би било прекршено меѓународното право.

Уверен сум дека Косово не може да стане членка на УНЕСКО и дека Србија во организацијата на ОН и во ерата на мултилатерализмот ќе може да ги одбрани своите интереси, изјавил Вучиќ по говорот одржан на Генералната конференција на УНЕСКО.

Тој оцени дека неговиот говор на конференцијата бил уште еден обид да се заштити територијалниот интегритет на Србија со свртување на вниманието на загрозеноста на српското културно наследство во Косово, кое е под заштита на УНЕСКО.

Прочитајте и...  Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Прочитај повеќе

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат