Вучиќ ќе избира меѓу четворица кандидати за нов српски премиер

За новото премиерско место во Србија, покрај досегашната премиерка Ана Брнабиќ, ќе конкурираат уште тројца членови на Српската напредна партија (СНС).

Претседателот Александар Вучиќ ќе избира меѓу Брнабиќ, градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ, директорот на канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ и поранешниот министер за земјоделство, Бранислав Недимовиќ, според таблоидот „Ало“.

Во исто време, „Информер“ тврди дека министерката за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ „лобира“ преку американската амбасада „да го притиснат Вучиќ за да ја стави на чело на владата“.

Брнабиќ: Јас сум еден од двајцата кандидати за премиер на Србија

Прочитајте и...  Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Прочитај повеќе

Димитриевска за жалбата на ОЈО за сообраќајката кај Млечен: Ми се потврдија поплаките за обвинителката и судијката!

Лука Андреев

Предизборни митинзи во САД: Бајден бара оставка од Трамп, тој пак ја нападна Хилари Клинтон

Слободен печат

Мицкоски: Пратениците треба да се коректори на политиките на старо-новата влада

Слободен печат

Латиноамерикански земји бараат повеќе време за „Ковакс”

Слободен печат

Се полни новиот бегалски камп на Лезбос, преместени околу 5.000 мигранти

МИА Агенција

Македонија и Бугарија ќе претседаваат со самитот на Западен Балкан во Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат

АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА отвара нов посебен простор за тестирање за Ковид-19

СП.

Царовска: Националната платформа ќе биде повеќе од добра замена за традиционалната настава

Михаило Донев

Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Германската амбасадорка Холштајн за меморандумот на Бугарија: Билатералните проблеми да се решаваат билатерално

Слободен печат

Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Лука Андреев