Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја пофали Македонија за чесно спроведување на тестирањето за откривање на корона вирусот.

Зборувајќи за бројот на тестови што ги спроведе Србија, Вучиќ истакна дека само четири земји во Европа (Германија, Австрија, Швајцарија и Италија) тестирале повеќе жители пропорционално на бројот на населениетонајгласувајќи дека Србија тестирала повеќе граѓани отколку сите земји во регионот.

Како што истакна, во Црна Гора до сега биле направени 18.000 тестови и тоа сите брзи тестови, бидејќи тие немалел лаборатории за ПЦР тестови, пренесува „Блиц“.

„Северна Македонија чесно тестираше 64.000, БиХ 97.000, Хрватска 82.000. Србија 428.000. Бугарија, која е со иста големина и е членка на ЕУ 147.000, Унгарија која е поголема од Србија имаше 281.000 тестови“, вели Вучиќ.

Тој нагласи дека тестовите заедно со лабораториската работа ја чинеле до сега Србија околу 50 милиони евра.

„Имаме уште 300.000 тестовитоа се уште 30 милиони евра“, истакна Вучиќ додавајќи дека во Хрватска тестот чини повеќе од 200 евра, а во Србија 50 евра.

Прочитајте и...  Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат