Вучиќ и Палмер преку телефон се договориле да се состанат за десетина дена

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа телефонски разговараше со американскиот заменик помошник државен секретар Метју Палмер за Косово и регионот, соопштија од неговиот кабинет.

Во него се наведува да Вучиќ кажал дека Србија ќе продолжи да се залага за одржливо компромисно решение за Косово, истовремено заштитувајќи ги државните и националните интереси на Србија, како и интересите на Србите кои живеат на Косово.

Тема на разговорите била и ситуацијата во регионот, а Вучиќ и Палмер се согласиле дека мирот и стабилноста во регионот се клучни за напредокот.

Вучиќ и Палмер се договориле повторно да се состанат во наредните 10 дена.

Прочитајте и...  Швајцарската претседателка ги покани сите нејзини врсници на својот 60. роденден

Прочитај повеќе

Епидемиолозите предупредуваат за тешкото спречување на коронавирусот

Слободен печат

Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Слободен печат

Турција стави во карантин 132 патници и членови на екипажот на авион од Иран

Слободен печат

Филипче го најави карантинот, а штипската Клиничка болница сè уште нема писмено известување

Слободен печат

Албанија ќе отвори Генерален конзулат во Струга

Слободен печат

Претставници на ЕУ и СЗО во посета на Италија заради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грчката Влада со законски мерки ќе го избегнува и ограничува ширењето на коронавирусот

МИА Агенција

Усвоен е мандатот за преговори на ЕУ со Велика Британија

Слободен печат

На 12 март ќе пристигнат 17 автобуси на „Ман“

Потврдени два случаи на коронавирус во Австрија

Слободен печат

Американска компанија тврди дека има вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Интервју со Фросина Ременски: Не сум жртва на СДСМ туку на политичко-разузнавачка операција (ВИДЕО)