Вучиќ и Брнабиќ ги почестија со вечера Заев и Рама – Слободен печат
ВестиМакедонија

Вучиќ и Брнабиќ ги почестија со вечера Заев и Рама

Премиерот Заев утре ќе учествува на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама.

Премиерот Зоран Заев денеска пристигна во Србија, а утре ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама.

Премиерот денеска вечерал со српскиот претседател Вучиќ, премиерката на Србија Ана Брнабиќ и албанскиот премиер Еди Рама, како што покажа на фотографијата која ја објави на својот Фејсбук профил.

„Добредојдена е секоја иницијатива што оди во насока на зајакнување на регионалната соработка, како критериум и во ЕУ агендата и што ја забрзува евроинтеграцијата на Западен Балкан.

Утре со Претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија Еди Рама ќе разговараме за тоа во Нови Сад.

Имаме неискористен потенцијал за зголемување на регионалната соработка, интензивирање на трговијата, протокот на стоки, мобилноста на луѓе, услуги и капитал, меѓу сите земји од Западен Балкан.“, напиша премиерот Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close